Ако се вярва на последния доклад на Bloomberg, Apple ще отвори драстично iPhone през 2023 г. Ако дори половината от промените, които се обмислят, се осъществят, това ще има големи последици за това как всички ние използваме нашите iPhone (и вероятно iPads) в бъдеще.
В основата на промените е новият Закон за цифровите пазари на ЕС, който влиза в сила през следващата година. Има строги разпоредби относно разпространението на приложения, платежни системи и много други, които Apple ще трябва да спазва. Промените включват разрешаване на инсталирането на приложения, разпространявани извън App Store. Това може да включва магазини за приложения на трети страни или просто директно изтегляне на приложения от мрежата, или и двете. Говори се, че Apple обмисля строги мерки за сигурност, които ще изискват приложенията да бъдат проверени от Apple, за да работят, дори ако се разпространяват другаде.
На приложенията може също да бъде разрешено да използват платежни системи на трети страни за покупки в приложението. Докладът на Bloomberg казва, че Apple все още не е решила дали да спазва или не този аспект на закона.
Обмислят се и други важни промени. Уеб браузърите на трети страни в момента трябва да използват машината за изобразяване на WebKit на Apple на iPhone и iPad (ограничение, което не съществува на Mac). Компанията обмисля дали ще премахне това ограничение в iOS 17, за да позволи Chromium и други двигатели на браузъра.
Някои други функции също може да се наложи да бъдат отворени за приложения и услуги на трети страни, като по-пълен достъп до камерата и NFC за мобилни плащания. Мрежата Find My може да бъде отворена за външни тракери като Tile. Законът също така изисква от технологичните компании да позволят на потребителите повече контрол върху приложенията по подразбиране за определени функции и по-голяма оперативна съвместимост между платформите за съобщения, като всичко това може драматично да промени iOS.
Очаква се промените да дойдат като актуализация на iOS 17 и в момента се очаква да влязат в сила само в региони, управлявани от законодателството на ЕС. В САЩ е вероятно приложенията да продължат да се предлагат само от App Store. Американски служители настояха за подобно законодателство като ЕС, но все още нищо не е прието.
Въпреки че Apple несъмнено не е доволна от това, че трябва да се откаже от толкова голям контрол, за да спази закона, тя се придвижва бързо към това, като според съобщенията „влага значително количество ресурси в начинанието за цялата компания“. Неспазването може да бъде изключително скъпо за Apple, тъй като многократните нарушения на закона могат да доведат до глоби до 20 процента от размера на компанията годишен глобален приход. В случая на Apple това би им струвало над 70 милиарда долара, въпреки че е малко вероятно компанията да плати максималната санкция, дори ако е решено да не спазват напълно изискванията.
Източник: www.macworld.com