Имате нов Mac? Ако това е първият, който някога сте притежавали, сърдечни поздравления! Вашият нов Mac е лесен за използване и по-мощен от всякога. Колкото и лесен да е Mac, правенето на някои неща може да не е веднага очевидно и вие сте длъжни да се уверите, че извличате максимума от новата си инвестиция.
Ето 10 неща, които можете да направите веднага и които ще ви помогнат да започнете по пътя към това да станете опитен потребител на Mac. Повечето от тях няма да ви струват абсолютно нищо, освен малко време за настройка.
1. Настройте своя Apple ID
Има голям шанс, ако купувате Mac за първи път, вече да използвате iPhone или iPad. Точно като тези други устройства, вашият Mac иска вашия Apple ID и парола за Apple ID. Свързвате iCloud на вашия Mac, когато го настройвате за първи път или чрез системната настройка на Apple ID.
Като се свържете с iCloud на всичките си устройства, можете да споделяте снимки, контакти, календари и много повече, без да се налага физически да свързвате или синхронизирате устройствата си. И ако не сте създали Apple ID, ето вашия шанс. Мислете за вашия Apple ID като за вашите ключове към кралството. Винаги можете да стигнете до своя Apple ID, като отидете в Системни настройки (Системни предпочитания на машини преди Ventura) и щракнете върху Apple ID на върха.

Леярна
2. Архивирайте рано и често
Time Machine е надежден софтуер за архивиране, създаден от Apple, вграден направо в Mac. Вие сте луди да не го използвате – всичко, от което се нуждаете, е отделно външно устройство за съхранение, което можете да закупите за сравнително малка инвестиция. Time Machine улеснява възстановяването от големи проблеми, защото запазва моментна снимка на вашия Mac и улеснява мигрирането към нов Mac, когато дойде време да смените или надстроите системата си.

Time Machine в macOS Ventura се намира в System Settings, в Общ раздел.
Леярна
Ако се притеснявате, че ще „счупите“ вашия Mac или ще изтриете важни файлове, Time Machine трябва да ви накара да се почувствате много по-комфортно. „Времето“ в Time Machine е времева линия, която можете да прегледате, като възстановявате файлове или промени във файлове, които са направени в точките, където Time Machine е запазила своите резервни копия.
Time Machine работи с външни твърди дискове. За да го накарате да работи, преместете превключвателя в системните настройки, кажете му откъде да започне да архивира и го оставете да си свърши работата. Time Machine архивира вашия Mac всеки час, ден, седмица и месец, така че винаги ще можете да възстановите. Докато това устройство е свързано или този Time Capsule е в мрежата, вашият Mac ще бъде архивиран.
Ще намерите вашата информация за Time Machine в Общ раздел на Системни настройки на машини Ventura или в собствен панел с предпочитания в Системни предпочитания на macOS Monterey и по-стари версии.
Ако някога сте се чудили защо Mac не идва с дебело ръководство за експлоатация, обясняващо как работи и как работят всички приложения, не се чудете повече: това ръководство всъщност е вградено направо в компютъра. Менюто Помощ е толкова очевидно, че повечето от нас го пренебрегват напълно. Но ние го правим на наша опасност, защото това може да бъде огромна помощ. Менюто Помощ се намира точно там в лентата с менюта и е контекстуален: Съдържанието му ще се променя в зависимост от това кое приложение е отворено.

Менюто Помощ е налично във всички приложения, включително Finder.
Леярна
Щракването върху менюто Помощ ще изведе поле за търсене, съдържание, списъци с преки пътища и други полезни съвети и инструкции стъпка по стъпка, често с визуални знаци, които да ви покажат върху кои менюта да щракнете и какви елементи от менюто да изберете . Всеки път, когато заседнете в приложение и не знаете какво да правите по-нататък, щракнете върху менюто Помощ, за да излезете от задръстване.
Менюто е в горния ляв ъгъл на екрана на вашия Mac. Щракването върху него ви дава незабавен достъп до системните настройки на вашия Mac, Mac App Store и приложения и документи, които наскоро сте отваряли. Можете също да използвате менюто , за да рестартирате вашия Mac и да го изключите.

Леярна
Ако дадено приложение се държи неправилно и спре да работи, менюто разполага и със специална функция, която си струва да знаете: Force Quit. Force quit незабавно ще затвори упорито приложение, така че можете да рестартирате компютъра си и да се върнете към работата.
5. Посетете Mac App Store
Apple настрои Mac App Store като удобен и безопасен начин за изтегляне на софтуер за вашия Mac, всички с помощта на същия Apple ID и парола, които използвате за музикални и iPhone приложения. Има хиляди налични приложения, включително много, които няма да ви струват нито стотинка.
Mac App Store е много по-важен от просто начин за изтегляне на страхотни нови приложения за вашия Mac. Също така Apple разпространява основни актуализации на приложения. За да поддържате вашия Mac да работи в най-добра форма и да поддържате всичко възможно най-сигурно, изтегляйте актуализации, когато видите известия от Mac App Store или настройте приложенията да се актуализират автоматично, както на вашия iPhone.

Леярна
На M1 Mac можете дори да инсталирате приложения за iPhone и iPad. Когато търсите, просто щракнете върху раздела Приложения за iPhone и iPad, за да изтеглите приложения за iOS направо на вашия работен плот.
6. Настройте своя имейл
Все още ли влизате в имейла си чрез уеб браузър, посещавате ли Gmail или уебсайта на Microsoft, за да видите какви нови съобщения имате? Има по-добър начин: Apple ви дава приложение за поща, което може да се свързва с почти всяка имейл услуга. Използването на приложението Mail е много по-удобно, особено ако проверявате множество имейл акаунти, и то е добре интегрирано с другите основни приложения на macOS, като Контакти, Календари и Карти.
Ще го намерите във вашия Dock на нови машини. Кликнете върху него, за да го отворите и следвайте инструкциите, за да настроите своя акаунт.

Леярна
7. Намерете своя принтер
Не искаме да го признаем, но принтерите все още са нещо, което повечето от нас имат в домовете си. В миналото трябваше да изтеглите и инсталирате драйвери и софтуер, но Mac улеснява настройката.
Всичко, което трябва да направите, е да свържете вашия принтер към един от USB-C портовете на вашия Mac или да се свържете към Wi-Fi мрежа. Отворете Системни настройки/Системни предпочитания, щракнете върху Принтери и скенери, и след това щракнете върху Добавете принтер, скенер или факс бутон. Ако вашият Mac разпознае устройството (и трябва), той ще го конфигурира според нуждите и ще изтегли всички приложими драйвери от сървърите на Apple.

Леярна
8. Запознайте се със Spotlight
Вграден директно в macOS, Spotlight ви помага бързо да намирате неща на вашия компютър: документи, приложения, изображения, контакти, карти и файлове. Нещо повече, той може да се свърже с интернет, за да търси в места като Wikipedia, новинарски сайтове, списъци с филми и много други. Можете дори да използвате Spotlight, за да правите изчисления, като преобразуване на футове в метри или всякакъв вид проста аритметика, която предпочитате да поверите на компютъра.

Леярна
Spotlight живее в лентата с менюта на вашия Mac; това е иконата, която прилича на лупа. Щракването върху него извежда полето за търсене на Spotlight и въвеждането на нещо в полето за търсене ще накара Spotlight да започне да работи. Или можете да задържите командния клавиш на клавиатурата си и да натиснете интервала и ще се появи Spotlight.
След като разберете, използването на Spotlight е най-бързият начин за стартиране на приложения, намиране на документи и много други неща наистина бързо. С годините той придоби все повече и повече функции и във Ventura е по-добър от всякога, със стабилно търсене в мрежата и изображения и бързи действия като таймери, вградени директно.
9. Персонализирайте Dock
Dock е лентата с икони, която се намира в долната част на екрана на Mac. Доковете на новите Mac компютри ще бъдат пълни със собствени вградени приложения на Apple, като Safari, Mail, Contacts, Calendars и Notes, но можете да ги персонализирате по ваш вкус.

Ябълка
Можете да персонализирате своя Dock, за да ви показва само приложенията, които ви интересуват. Не използвате Карти или FaceTime? Плъзнете ги от Dock до думата Премахване се появява и го пуснете. Използвате ли Mail повече от всичко друго? Вместо това го преместете наляво. Можете също така да добавяте приложения, папки и файлове, от които се нуждаете често, просто като ги плъзнете и пуснете в Dock.
Можете също да промените размера, да премахнете индикаторите „Отвори“, да изключите подскачащата анимация и много повече в Настолен компютър и докинг станция настройки (Вентура) или Док и лента с менюта настройки (Monterey и по-ранни). Вашият Dock е най-важната част от вашия Mac Desktop, така че отделете известно време, за да го направите точно както искате.

Леярна
Отворете системните настройки и щракнете върху Desktop & Dock, за да промените настройките на Dock. Можете да промените размера на иконите, които се появяват в докинг станцията, да промените увеличението на иконите, докато прекарвате курсора върху тях, и да преместите докинг станцията в левия, долния или десния край на екрана в зависимост от това, което ви харесва.
10. Научете клавишните комбинации
Потребителският интерфейс на Apple е настроен с ясни менюта като File и Edit и повечето приложения излагат основните си функции и чрез тези менюта. Трябва да отпечатате нещо? Просто щракнете върху менюто Файл и изберете Печат.
Но можете да се спасите така много време, като използвате клавишни комбинации, за да изпълнявате често използвани задачи вместо това. Вместо да щракнете върху менюто Файл и да изберете Печат например, можете просто да задържите клавиша Command и да натиснете P.

Леярна
Всяко приложение на Mac има свои собствени преки пътища. Отварянето на Mac Help и търсенето на „клавишни комбинации“ също ще даде някои препратки. Има много често срещани клавишни комбинации – за да научите някои от най-мощните клавишни комбинации на вашия Mac, разгледайте този страхотен пример, както и нашето ръководство за по-напреднали съвети за macOS.
Бележка на редактора: Тази статия първоначално е публикувана през 2015 г. и е написана от Питър Коен. Той е актуализиран за най-новата операционна система Mac.
Източник: www.macworld.com