Когато включите своя Mac, различни приложения, добавки и невидими фонови процеси започват да работят сами. Обикновено това е, което искате, но понякога може да видите стартирани елементи, които не си спомняте да сте добавили сами. Откъде идват?
Понякога тези процеси и приложения могат да причинят проблеми и трябва да ги премахнете, за да може вашият Mac да работи нормално. И дори да няма проблем, такива елементи могат да увеличат времето за стартиране на вашия Mac и да намалят производителността, трябва да се уверите, че вашият Mac зарежда само елементи, които са полезни за вас. Ето кратък пример за различните видове елементи за стартиране и влизане и как да ги управлявате.
Елементи за влизане
MacOS 13 (Venutra) или по-нова версия: Отворете системните настройки и щракнете върху Общслед което щракнете Елементи за влизане. Ще видите списък с приложения, които се отварят всеки път, когато влезете, последван от списък с приложенията, на които е разрешено да изпълняват процеси във фонов режим, дори когато приложението не работи (като проверка за актуализации или синхронизиране на данни).

Леярна
MacOS 12 (Monterey) или по-ранна версия: Отворете Системни предпочитания и щракнете върху Потребители и групитогава Елементи за влизане раздел. Ще видите списък с приложения (и дори файлове и папки), които се отварят всеки път, когато влезете. Този списък е различен за всеки потребителски акаунт на вашия Mac.

Елементите обикновено попадат в този списък, защото инсталираното от вас приложение ги е добавило към него. Повечето приложения, които го правят, първо ви питат за разрешение или имат квадратче за отметка „Отваряне при влизане“ или подобно в настройките си. Във всеки случай можете да добавите елемент към списъка ръчно, като щракнете върху бутона (+), или да премахнете елемент, като го изберете и щракнете върху бутона със знак минус (-). Вероятно също ще трябва да влезете в потребителския си профил на Mac, за да направите промени
Папка StartupItems
По-ранните версии на macOS разчитаха на две папки—/Library/StartupItems и /System/Library/StartupItems— за задържане на елементи, определени за зареждане, когато стартирате вашия Mac. Сега Apple не насърчава използването на папките StartupItems, но някои стари приложения все още може да ги използват.
Обикновено вашият /System/Library/StartupItems трябва да е празна, но ако съдържа нещо, което вече не използвате, можете да плъзнете нежелания елемент в кошчето, за да предотвратите автоматичното му зареждане следващия път, когато стартирате вашия Mac.
Стартирайте демони и агенти
След OS 10.4 Tiger Apple предостави на разработчиците друг механизъм за автоматично стартиране на елементи: стартирайте демони и агенти, които се контролират от launchd
процес. Това осигурява повече гъвкавост за разработчиците, но е по-малко прозрачно за потребителите.
Вместо да отваряте приложения директно, launchd
зарежда специално форматирани .plist документи, които указват какво трябва да стартира и при какви обстоятелства. Понякога тези стартиращи елементи се изпълняват постоянно във фонов режим, понякога се изпълняват на планирани интервали, а понякога се изпълняват при необходимост – например в отговор на събитие като промяна в определен файл или папка – и след това се затварят.
Файловете .plist, които launchd
употребите могат да заемат всяка от три папки и тяхното местоположение определя кога всеки елемент се зарежда и с какви привилегии:
-
Елементи в /Библиотека/LaunchDaemons и /System/Library/LaunchDaemons заредете, когато вашият Mac стартира, и стартирайте като root потребител.
-
Елементи в /Library/LaunchAgents и /System/Library/LaunchAgents заредете кога всякакви потребителят влиза и стартира като този потребител.
-
Елементи в /Потребители/[your-username]/Library/LaunchAgents зарежда се само когато този конкретен потребител влезе в системата и се изпълнява като този потребител.
Не променяйте системните файлове: От тези папки двете, разположени в /Система папка (/System/Library/LaunchDaemons и /System/Library/LaunchAgents) са за компоненти, включени като част от macOS, и трябва да устоите на изкушението да ги премахнете или промените – те вероятно са от съществено значение, за да поддържате вашия Mac да работи правилно.
Променете другите, както желаете: Чувствайте се свободни да прегледате файловете в другите папки, за да видите какво има там. Можете да ги модифицирате – например да ги деактивирате или да промените колко често се изпълняват – но преди да го направите, трябва да разберете няколко неща за това как работят.
Един от големите неприятности на macOS е натрупването и поддръжката на тези .plist файлове. С macOS 13 Apple предостави начин на разработчиците да запазят тези помощни файлове в самия пакет приложения, така че да изчезнат, когато изтриете приложението. Това е много по-чисто и лесно, но приложенията трябва да бъдат специално разработени за macOS 13, за да използват тази система, така че ще мине известно време, преди това да стане норма.
Когато стартирате вашия Mac или влезете, елементите за стартиране в съответните папки са зареден (т.е. регистрирани в системата), освен ако нямат зададен флаг Disabled. След това техните инструкции ще се изпълняват, докато не рестартирате, дори ако плъзнете стартиращия елемент в кошчето. За да видите списък с всички текущо заредени стартиращи елементи на вашия Mac, отворете Терминал (в /Applications/Utilities) и въведете launchctl list
и след това натиснете Назад.
Ако искате да спрете изпълнението на стартиращ елемент, без да се налага да рестартирате, отворете приложението Терминал и въведете launchctl unload
последвано от интервал и пълния път до стартиращия елемент. Например вземете тази команда:
launchctl unload ~/Library/LaunchAgents/com.apple.FolderActions.enabled.plist
Той разтоварва агента за стартиране, който позволява действията на папката AppleScript. Повторете командата с load
вместо unload
за да го включите отново.
Бакшиш: Лесен начин да добавите пълния път на елемент е да плъзнете елемента от Finder в прозореца на терминала.
Тъй като повечето стартиращи елементи се изпълняват по график или при поискване и тъй като всеки от тях може да бъде деактивиран, фактът, че нещо присъства в една папка, не означава непременно, че процесът, който управлява, се изпълнява в момента. За да видите какво се изпълнява в момента, отворете Activity Monitor — но имайте предвид, че името на даден процес, както е показано в Activity Monitor, може да не прилича на името на .plist файла, който казва на macOS да го стартира.
Други обяснения за мистериозни процеси
Въпреки че тези методи са най-често срещаните начини за автоматично стартиране на приложения в macOS, те не са единствените. Ако имате мистериозен процес, който не можете да проследите на нито едно от тези места, той може също да е едно от следните:
Разширения на ядрото: Разширенията на ядрото или .kext файловете се намират в /Система/Библиотека/Разширения и зареждане при стартиране. Те предоставят функции на ниско ниво, като обработка на аудио и добавяне на поддръжка за периферни устройства. Повечето kext на вашия Mac са част от macOS. Най-безопасният начин за премахване на kext на трета страна е да стартирате програма за деинсталиране, предоставена от разработчика.
Cron: Cron
е Unix помощна програма за планиране, вградена в macOS. Повече или по-малко не се използва повече в полза на launchd
но никога не знаете какво може да се задържи на Mac, който е преминал през много актуализации или работи със стар софтуер.
Скриптове за вход: Скриптовете за влизане, като елементите за стартиране, бяха използвани в по-стари версии на macOS, но сега са отхвърлени.
Източник: www.macworld.com