Миналата седмица беше огромна седмица за съобщения за изкуствен интелект, тъй като и Google, и Microsoft пуснаха своите търсачки, подпомогнати от изкуствен интелект, съответно в бета и ограничено публично пускане.
Със сигурност са приложили Трите закона на роботиката на Азимов, нали? Искам да кажа… нали?
Поне първият?
Не?
Сега може би се чудите къде е AI чатботът на Apple, с когото мога напълно да говоря и той ще бъде единственият ми истински приятел и тогава ВСИЧКИ ЩЕ ВИДЯТ, О, ДА, ЩЕ ЩЕ.
Първо, твърде много, Кевин. Наберете го малко назад. Говорихме за това. Второ, основната кука за тези най-нови технологии е търсенето, а Apple не е компания за търсене. Поне не привидно и поне не още.
Macalope казва „привидно“, защото независимо дали Apple е „компания за търсене“, хората разчитат на нейните продукти за резултатите от търсенето. Когато Macalope пита Siri за места наблизо, където копитните животни обичат да се смесват, той не знае към коя търсачка на компанията Apple изпраща това запитване, той просто знае, че Siri е отговорила „В момента имам проблем със свързването“.
И така, това е всичко. Ябълка е изостава, защото трябва да предостави разширени резултати от търсенето, а и Microsoft, и Google имат (или скоро ще имат) възможности за разговорно търсене, които Apple няма! Играта е отново в играта, която никога не свършва!

IDG
Е, почакай малко.
От преди три години Apple „водеше надпреварата във въоръжаването с изкуствен интелект“ по отношение на придобиванията. И оттогава придоби няколко AI компании. Достигнали ли са нещо тези придобивания? Трудно е да се каже, защото Apple има тенденция да държи нещата по-близо до жилетката, отколкото други компании.
Преди да се притеснявате твърде много, че Apple е закъсняла с тази игра, засега изглежда, че се получава точно както всеки друг път, когато са ни казвали, че Apple е закъсняла с нещо, от нетбуци до сгъваеми телефони до самоуправляващи се коли.
„Грешката на бот Bard AI на Google изтри $100 милиарда от акциите“
Упси. Да, оказва се, че Бард погрешно е отговорил, че космическият телескоп Джеймс Уеб е първият телескоп, направил снимка на планета извън нашата слънчева система, когато всъщност това е Европейският много голям телескоп (Макалопето знае, че това звучи като фалшиво име но той ви уверява, че не е) още през 2004 г. Това не би било толкова лошо, ако не беше представено в реклама, рекламираща колко страхотен е Бард.
Macalope не е изпълнителен директор на рекламата, но трябва да вярва, че това не е идеално, въпреки че не много хора са експерти по космическите телескопи.
Macalope е, разбира се, но може би не… ъъъ, вие хора.
Е, поне всичко върви добре с Bing, нали?
ха ха Хааааааааааа.
Докато Бард е просто погрешно информиран, лъскавият нов AI на Bing е погрешно информиран и груб! Според множество нишки на Reddit, Bing не само получава грешни отговори, но се вбесява, когато бъде оспорван относно точността на неверните му твърдения, като например когато настоя, че настоящата година е 2022 г.
The Verge казва, че когато Bing обърка нещата, можете да щракнете върху бутона „не харесвам“. Сякаш спорът с AI за това коя е годината не е достатъчно антиутопичен, сега единственият ви изход е да „не харесвате“ грешния отговор, вместо да посочите, че е просто грешен.
…Според инженер на Bing, с когото говорих в централата на Microsoft в Редмънд, в момента нехаресванията се насочват към входящите кутии на инженерите, за да се коригират неточностите и да се подобри моделът на Microsoft. Това не е обратна връзка, която може да се мащабира с времето…
Да, дори Bing получава достатъчно заявки за търсене ежедневно, така че хората да почистват бъркотията на робот не е мащабируемо. Очевидно това, което Microsoft трябва да направи, е друг AI да отговори на „нехаресванията“ и след това да говори с Bing за тях и двамата могат да влязат в спор до топлинната смърт на Вселената.
Проблема решен.
Възбуденият има скрито подозрение, че истинското решение на проблемите, които компаниите намират в своите изкуствени интелекти, ще бъде да поправят очевидните проблеми, но все пак да ги доставят в леко счупено състояние, защото ако няколко души получат грешен отговор, например колко бъбреците, от които се нуждаят, за да оцелеят, или дали щурмуването на правителствена сграда може да ви отърве от плащането на данъците ви, е, опа глупости, трябва да действате бързо и да разбивате нещата.
Те направиха това с нетбуци, направиха това със сгъваеми телефони, направиха това със самоуправляващи се коли. AI няма да е по-различен.
Ще се подобрят ли тези технологии с времето? Разбира се. Но ако Apple остане извън тази арена за известно време и дори е малко „назад“, това в крайна сметка може да не е толкова лошо нещо.
Източник: www.macworld.com