Добре дошли в нашата рубрика „Ябълкова закуска“ през уикенда, която включва всички новини от Apple, които сте пропуснали тази седмица в удобен кратък преглед. Наричаме го Ябълкова закуска, защото смятаме, че върви чудесно със сутрешна чаша кафе или чай, но е страхотно, ако искате да го прочетете и по време на обяд или вечеря.
Когато чиповете са надолу
Когато се кандидатира за поста в началото на 2016 г., Доналд Тръмп се зарече да „накара Apple да създава своите проклети компютри и неща в тази страна, вместо в други страни“. Този неясен, полуформиран план беше широко осмиван, защото изглеждаше толкова непрактичен: не можете просто да разкъсате сложна отвъдморска верига за доставки и да започнете от нулата на територия с почти никакви необходими умения и инфраструктура. Но поне публично Apple прие идеята учтиво.
Може би търсейки патриотично прикритие срещу обвиненията в леви пристрастия – най-голямата компания в света не може да си позволи да отчужди половината от вътрешния си пазар – Apple е силно запалена по идеята да изгради някои хардуер в САЩ Въпреки коментарите на Тръмп, компанията вече произвеждаше един от своите „проклети компютри“ на територията на САЩ: Mac Pro, с гордост произвеждан във фабрика в Остин, Тексас. Но е важно да се подчертае, че Mac Pro е нишов продукт, произведен в малки количества и следователно много по-лесен за създаване у дома, отколкото iPhone, например.
По подобен начин ограничен обхват е съобщението от тази седмица, че доставчикът TSMC (който е базиран в Тайван) ще произвежда чипове на Apple в завод в Аризона. Отново, ние не говорим за производството на действителни продукти на Apple, а само за един компонент. Но е нещо. TSMC прави чипове за iPhone, iPad, Mac, Apple Watches, Apple TV и почти всичко, което Apple продава, така че компанията може да започне да декларира, че някои от тези устройства са „(частично) произведени в Америка“.
Но все още не. Защото първото предупреждение към тази положително звучаща история е времевата рамка. Заводът не отваря врати до 2024 г., което очевидно изключва първоначалните тиражи на iPhone 15, Apple Watch Series 9 и следващото поколение Mac и iPad. TSMC и Apple побързаха да разпространят новините, но ефектът от този ход все още е доста далеч.
Дори когато заводът работи, той няма да произвежда всички чипове, които Apple използва; просто няма да има капацитет. Нито пък ще бъде настроен за 3nm производствен процес, към който компанията се очаква да премине през 2023 г. Работейки на 5nm или 4nm, заводът ще трябва да се съсредоточи, поне първоначално, върху наследени чипове, които не са толкова важни като нов CPU от A-серия. Ако в крайна сметка купите iPhone 13 или 14 през 2024 г., може да откриете, че процесорът му е произведен в Аризона, но това е малко вероятно да се отнася за iPhone 15 или 16. И е по-вероятно заводът да произвежда по-малко чипове за малък брой Apple часовници и Apple TV.
В крайна сметка проблемът с плановете на Apple „Произведено в Америка“ е, че компанията не е наистина мотивирана да пренесе производството си у дома и няма да се възползва в никакъв практически смисъл от това. Правенето на по-голямата част от производството в Китай, Виетнам и Индия има смисъл, защото работната ръка е по-евтина в тези страни, трудовото законодателство обикновено е по-малко благоприятно за работниците и съществуващите фабрики са създадени да произвеждат технологични продукти в мащаб. Apple не е създала сложна международна верига за доставки за забавление; по-скоро всяко звено във веригата е оптималният избор по правни, икономически, талантливи или данъчни причини. Преместването на която и да е част от него в САЩ ще означава по-високи разходи и по-ниски печалби – и вероятно по-високи цени за потребителите. Това, което Apple наистина иска, е добър PR за създаването на работни места и производството на чипове в САЩ. Заводът в Аризона вече е постигнал тези заглавия и трябва да осигури работните места. Но ако хората, които четат тези истории, си мислят, че iPhone 15 ще се захранва от чип, произведен в САЩ, те много грешат.
Разбира се, заводът в Аризона може да е началото на мащабна промяна. Възможно е финансовите стимули, обещани от последователни администрации (включително Закона за CHIPS, подписан през август), да означават, че има смисъл Apple да изтегли значителни части от своята верига за доставки обратно в САЩ. Но това ще се случи, ако и когато е от полза за Apple, и нито миг по-рано.

IDG
Тенденции: водещи новини от седмицата
The Mac не успя на очакванията, но все пак ни взриви през 2022 г., смята Джейсън Снел.
Apple може всъщност да бъде обречен ако Тим Кук не може да реши най-големия си проблем с iPhone.
Можем да видим 5 причини, поради които ще искате актуализация до iOS 16.2 веднага.
Да победи Google в война на говорителитеApple трябва да разположи своето тайно мини оръжие.
Apple актуализира своите ценови нива, което означава, че приложенията за iOS вече могат да струват едва 29 цента, или до $10 000.
Ябълка използва незаконни тактики да разубеди работниците в търговията на дребно да се обединяват в синдикати, според Националния съвет по трудови отношения.
Най-новата функция на Apple Music е идеална за вас празнични караоке партита.
Един прост трик направи Safari Майкъл Саймън отидете на Mac браузър още веднъж.
Мелницата на слуховете
Съобщава се, че Apple работи върху сгъваем екран – но това няма да е iPhone.
Силно очакваното Проект Apple Car току-що стана много по-малко амбициозен – и дори повече забавен, според докладите.
И докато сме песимисти, на Apple слушалки със смесена реалност може да пристигне по-късно, отколкото предполагахме.
Подкаст на седмицата
В последния епизод на Macworld Podcast разглеждаме някои от акценти и слаби светлини за Apple през 2022 г.
Можете да гледате всеки епизод от Macworld Podcast в Spotify, Soundcloud, приложението Podcasts или нашия собствен сайт.
Софтуерни актуализации, грешки и проблеми
Apple донесе криптиране от край до край към почти всяка iCloud услуга, включително архивиране.
След година в неизвестност, Apple тихо уби своя спорен CSAM функция за сканиране на снимки.
Google Chrome сега използва по-малко батерия и работи по-плавно на вашия Mac.
iOS 16.2, който беше доставен на разработчиците тази седмица и може да е пуснат за обществеността до момента, в който прочетете това, носи Apple Music Sing и приложението Freeform.
Но защо това на Apple най-нова музикална функция имате толкова високи системни изисквания?
И освобождаването на macOS Ventura 13.1 изглежда предстоящо.
И с това приключихме за тази седмица. Ако искате да получавате редовни обзори, абонирайте се за нашите бюлетини. Можете също да ни последвате в Twitter за извънредни новини. Ще се видим следващата събота, насладете се на остатъка от уикенда си и останете в Appley.
Източник: www.macworld.com