Добре дошли в нашата рубрика за уикенд Ябълкова закуска, която обединява всички новини от Apple, които сте пропуснали тази седмица, в едно удобно, кратко резюме. Наричаме я Ябълкова закуска, защото смятаме, че върви чудесно със сутрешна чаша кафе или чай, но също така е страхотно, ако искате да я прочетете и на обяд или вечеря.
Цената на свободата на словото
Направих всичко възможно – и не винаги успях – да не пиша за Илон Мъск и Twitter 2.0. Част от проблема е, че “Chief Twit” е толкова прозрачен искам Като център на разговора, дори критиката към поведението му играе в полза на него. Според моя опит най-добрият начин да се справите с дете, търсещо внимание, е да го игнорирате.
Въпреки това е трудно за уебсайт да игнорира човек, който публично обявява война на компанията, за която пишете. Тази седмица Мъск се обиди на Apple Приложения за цензуриранеприемам “тайно” намаление от 30 процента от приходите от приложения и заплашва да го направи Премахнете Twitter от App Store (той по-късно призна, че едно е грешно). Най-странното е, че той твърди, че компанията е намалила рекламните си разходи в Twitter и се чудеше дали това е причината, поради която го направи „Свобода на словото на омразата в Америка“.
Тук има доста глупости. Не можете да спорите, че Apple мрази свободата на словото, защото отказа да похарчи достатъчно астрономическа сума пари, за да постави реклами до белите расисти. Това няма нищо общо със свободата на словото – това е бизнес решение. (Между другото, според Ad Analytics може дори да не е вярно.)
Освен това и въпреки очевидните уверения, че това няма да се случи, не би било безпрецедентно Apple да премахне Twitter от App Store. Parler беше стартиран, защото не предлага стриктно модериране на съдържанието и беше възстановен едва след като обеща да се справи по-добре. Fortnite беше стартиран, защото се опитваше да заобиколи съкращенията на приходите на магазина за приложения, а според съобщенията Мъск иска да направи същото за абонаментите за Twitter Blue. Във всеки случай на Apple е позволено да изрита хората от своята платформа, точно както Мъск може мрачно да отмени поръчката на Tesla на критичен блогър. Силно се съмнявам, че той смята, че компаниите трябва да бъдат задължени да работят с хора, които не харесват.
Под некоректността обаче има някои основателни критики. Намаляването на приходите, например, със сигурност не е тайна, но може да бъде прекомерно и вероятно се налага от монополно поведение. Войнствено разумният подход на Apple към цензурата на приложенията е странен и разочароващ. (Компанията произволно държи приложенията на различни морални стандарти от другите форми на медии. „Ако искате да критикувате религия“, указанията на App Store казват, „напишете книга.“) И има много други слепи петна, ако става въпрос за свободата на словото.
Може би най-смущаващият пример за това беше наблюдаван миналия месец. Протестиращите в Китай са комуникирали чрез AirDrop, но Apple задължително (само в тази страна) добави ограничение за споделяне на файлове с непознати, решение, за което се смята, че е взето под натиск от държавата. Разбира се, Apple не е подчертала тази промяна в бележките по изданието на iOS 16.1.1, нито е коментирала публично въпроса.
Но това не е първият път, когато Apple помага на китайската държава да ограничи свободата на изразяване. Компанията премахна множество приложения от App Store в Китай, включително VPN, RSS четци, New York Times, подкаст плейъри и приложения, свързани с Далай Лама. Ако има нещо, което Apple прави без бой, това е да се наведе, за да ограничи речта на гражданите, за да отговори на желанията на една репресивна държава.
Това е още преди да стигнем до служителите на Apple, които през изминалата година се сблъскаха с ограничения върху способността си да говорят с колеги относно заплащането. В Купертино цензурата започва у дома.
Грешката може би е да гледа на тези решения като на политически – което Мъск би искал, защото му помага да представи Apple като марксистка общност от ярки снежинки. Но това е точно обратното на истината. Позицията на Apple относно свободата на словото е чисто капиталистическа. Той изтрива приложения в Китай, защото Китай е важен пазар за iPhone. Той рекламира в Twitter, защото в миналото е бил добро място за достигане до клиенти и усъвършенстване на марката си и ще спре да го прави, когато вече не е така. Това са студени бизнес решения. Мъск смята, че Apple е твърде политическа, но когато става дума за свобода на словото, не мисля, че е достатъчно политическа.
Както и да е, надявам се никога повече да не ми се налага да пиша за Илон Мъск, особено след като той и Тим Кук очевидно са най-добри приятели сега. След като прочетох емисията му в Twitter, чувствам, че имам нужда от душ. Нека никога повече не говорим за това. Освен ако не настоявате… в края на краищата, не искам някой да мисли, че мразя свободата на словото в Америка.
Тенденции: водещи новини от седмицата
Apple може да пропусне много лодки, но това е само защото са тънка и абсорбира вода.
Ако Apple е сериозно към спорта, tvOS се нуждае от сериозни надстройки. Apple TV не е готова за най-гледаното време.
Sunbird на Android всъщност може да ни излекува от това зелен балон iMessage бич.
Съдия одобри огромния размер на Apple Споразумение за съдебно дело за MacBook клавиатура. Как да поискате вашия чек (до) $395.
„Културно въздействие“ беше фокусът, когато Apple обяви победителите в наградите App Store за 2022 г.
Потребителите на Apple Watch Ultra вече могат да изтеглят приложението Oceanic+ дълбоководно гмуркане.
видео на седмицата
„Зашеметяващото“ разглобяване на iPad от 10-то поколение изглежда е решило проблема Тайната на Apple Pencil. Наслади се:
Мелницата на слуховете
„По-добри скорости, по-дълъг живот на батерията, по-малко топлина.“ Предстои M2 MacBook Pro уж ще си струва чакането.
Не се притеснявайте, тези изтекли резултати от M2 Max Geekbench са точно това, което очакваме.
Нов доклад казва, че iPhone 15 ще получи такъв “Пробив” сензор за камера.
ябълки предстояща xrOS може да бъде началото на изцяло нова екосистема от устройства.
Джейсън Крос прогнозира всичко, идващо от Apple през декември. Има ли някакви празнични изненади на път?
подкаст на седмицата
Този епизод е изцяло за читателите и слушателите на Macworld горещи вземания. Имате мисли за събитията на Apple и ние ще споделим и ще отговорим на написаното от вас.
Можете да гледате всеки епизод от Macworld Podcast в Spotify, Soundcloud, приложението Podcasts или нашия собствен уебсайт.
Софтуерни актуализации, грешки и проблеми
LastPass предупреди потребителите за възможен „инцидент със сигурността“. разкрити лични данни.
Google изпрати 8-ма спешна актуализация на Chrome за Mac за отстраняване на проблем “Фатална грешка.
Apple пусна iOS 16.1.2 с подобрена версия откриване на срив и надграждане на оператора.
Тази седмица iOS 16.2 бета 3 получи втора актуализация на Rapid Security Response.
И с това приключихме за тази седмица. Ако искате да получавате редовни резюмета, абонирайте се за нашия бюлетин. Можете също да ни последвате в туитър за извънредни новини. Ще се видим следващата събота, насладете се на остатъка от уикенда и останете в Appley.
Източник: www.macworld.com