Може би сте чували, че най-големият футболен мач за годината, който се провежда тази неделя – това е „американски футбол“ за тези в Обединеното кралство. Но не става въпрос само за Philadelphia Eagles срещу Kansas City Chiefs: Super Bowl е най-гледаният спорт събитие в САЩ колкото за рекламите, така и за играта.
Както технологични публикации като тази обичат да посочват, Apple направи може би най-запомнящата се реклама в историята на Super Bowl още през 1984 г. Това често води до мисълта, че Apple и Super Bowl вървят ръка за ръка, но всъщност , историята на Apple с играта е доста кратка. Но въпреки това всяка година се надяваме Apple да използва най-голямата сцена, за да покаже или дразни нов продукт. И всяка година сме разочаровани.
Но Super Bowl LVII може да е различен. След 10-годишно управление от Pepsi, Apple Music спонсорира шоуто на полувремето на Super Bowl, което включва първото голямо участие на Риана на живо от 2016 г. насам. Достатъчно е да се каже, че то ще бъде гледано от около 100 милиона души, една от най-големите аудитории Apple някога е имала. Това е първият път, когато Apple спонсорира шоуто, така че наистина не знаем какво да очакваме. Риана ще носи ли AirPods? Ще украсят ли MacBooks сцената? И най-важното, ще пусне ли Apple реклама по време на голямата игра?
Преди да стигнем до неделя, ето история на рекламите на Super Bowl на Apple.
1984 (1984)
на Apple 1984 г рекламата често е наричана най-великата реклама в историята на Супербоул. Режисирана от Ридли Скот от известните „Alien“ и „Blade Runner“, 60-секундната реклама е излъчена само веднъж, като първата реклама, която влиза в полувремето на Super Bowl XVIII. Темата му се основава на романа на Джордж Оруел, 1984 г, а мрачните, дистопични образи на рекламата удариха струна в ерата на популисткия консерватизъм и Студената война. Той е проектиран да генерира реклама за обявяването на Macintosh на 24 януари 1984 г. и със сигурност постига целта си.
Режисурата на Скот остави траен отпечатък върху популярната култура до такава степен, че „Apple“ и „Super Bowl“ са синоними – въпреки че тази реклама не включваше нито един продукт на Apple.
Леминги (1985)
През 1985 г. Apple–съзнава колко е ефективен 1984 г беше излъчена втора реклама по време на Супербоул XIX. Озаглавен Лемингирекламата е режисирана от Тони Скот, брат на Ридли, и включва подобен тон за популяризиране на нов софтуерен пакет, наречен Macintosh Office, който е проектиран да свързва Macintosh с принтер и файлов сървър.
Рекламата се опита да улови тона на 1984 г и определено остави впечатление у зрителите – просто не това, което Apple възнамеряваше. С мащабна рекламна кампания, която включваше възглавници за седалки по време на голямата игра и реклами във вестници на цяла страница, предупреждаващи зрителите да пропуснат почивката си за тоалетната през четвъртото тримесечие –Леминги не се хареса на зрителите. Хората, които гледаха, намериха рекламата за депресираща и обидна и далеч не толкова примамлива, колкото 1984 г.
HAL (1999)
След Леминги провал, изминаха 15 години, преди Apple да реши да дебютира нова реклама по време на Super Bowl. Рекламата е със звезда HAL от 2001: Космическа одисея, и с благословията на Стенли Кубрик, беше част от тема с AI антагониста, която включваше основните бележки на Macworld San Francisco и WWDC. Рекламата дойде във време, когато имаше нарастващо безпокойство, че компютрите ще спрат да работят през новата година поради грешката Y2K, тъй като компютрите не можеха да разберат 2000 година и щеше да настъпи хаос.
Apple използва рекламата, за да популяризира имунитета на Mac срещу Y2K грешка поради способността му да разбира години до 29 940. Въпреки че грешката Y2K се оказа много шум за нищо, третата и последна реклама на Apple за Super Bowl се превърна в култов хит сред феновете.
I Fight the Law (2004)
Въпреки че технически не е реклама на Apple, рекламата на Pepsi от 2004 г., за да обяви партньорството си с iTunes, определено изглежда като такава. Включвайки кавър на Green Day на „I Fight the Law” на Сони Къртис, рекламата включваше 16 тийнейджъри, които бяха съдени от RIAA за незаконно изтегляне на музика от интернет по време на популярността на Napster. По ирония на съдбата това е единствената реклама на Super Bowl тук, която всъщност представя продукт на Apple – не iPod, а iMac G4. Рекламата и промоционалната кампания бяха хит и помогнаха за издигането на iTunes Music Store, който тогава беше едва на една година, до нови висоти.
Риана (2023)
Изминаха 24 години от рекламата на HAL и Apple се завръща на Super Bowl – но този път е като основен спонсор на шоуто на Super Bowl в шоуто, представянето на полувремето. Apple го нарича Apple Music Super Bowl LVII Halftime Show с участието на Риана, която не е свирила на живо публично от 2018 г.
Apple рекламира присъствието си на Super Bowl LVII цял месец в секцията Rihanna’s Road to Halftime на Apple Music, която включва:
- Halftime Hype Radio: поредица от 10 части, която обръща внимание на минали предавания на полувремето.
- Rihanna Revisited Radio: Поредица от осем части, отразяваща музикалния каталог на Rihanna.
- На живо от Super Bowl LVII: Ежедневни предавания на живо, които „улавят вълнението“ от играта и шоуто на полувремето.
- Плейлисти на отбори и играчи на NFL.
- Интервю с Риана по Apple Music Radio.
Има също слух, че Apple прави документален филм зад кулисите, който ще бъде излъчен в Apple Music през следващите седмици. И изпълнението вероятно ще бъде достъпно за поточно предаване след шоуто.
Но ще има ли нова реклама на Apple и по време на голямата игра? Засега няма слухове, че Apple пуска реклама, но Apple вероятно биха искали да запазят подобно нещо в тайна. Освен това е обичайно спонсорът на шоуто на полувремето да пуска реклама по време на Super Bowl – Pepsi, Bridgestone, Sprint, AOL и други всички имаха отделни реклами в допълнение към спонсорството. И Apple пуска постоянни реклами за Undo Send in Messages и Apple TV+ по време на плейофите през 2023 г., така че място за Super Bowl определено е възможно.
И моментът е подходящ – предстоящият филм на Ридли Скот Наполеон ще се излъчва по Apple TV+ по-късно тази година. Така че може би Apple го е накарала да насочи към него продължение 1984 г? Ще разберем в неделя.
Източник: www.macworld.com