Добре дошли в нашата колона „Закуска с ябълки“, която включва всички новини от Apple, които сте пропуснали миналата седмица, в удобен обзор на малки хапки. Наричаме го Ябълкова закуска, защото смятаме, че върви чудесно със сутрешна чаша кафе или чай, но е страхотно, ако искате да го прочетете и по време на обяд или вечеря.
Чаша наполовина пълна
Google Glass е провал. Това не е точно новина, но вече е официално: компанията тази седмица най-накрая прекрати бизнес версията на продукта, който сам замени силно непопулярните потребителски устройства, чиито носители бяха подложени на подигравки и от време на време физическо насилие, и измисли термина „ Стъклена дупка. Една безславна приказка приключи, и то нито миг по-рано.
От друга страна, моментът е забележителен и малко изненадващ, защото идва само месеци преди Apple да се очаква да направи своя собствена навлизане в света на лицево монтираните компютри със слушалки със смесена реалност. (Скептиците може да изтъкнат, че сме чакали слушалките от години и да настояват, че ще повярват, когато ги видят, но хорът от изтичане на информация и слухове става оглушителен.) Това предполага, че един от тези два технологични гиганта има напълно погрешно разбират пазара: Google смята, че е подходящият момент да се измъкне от добавената реалност – или нейното собствено смътно приближение, както ще обясня малко по-късно – и Apple смята, че е подходящият момент да влезе. Те не могат и двете са прави.
Отрицателният опит на Google в тази област може да бъде полезен за Apple, за която това ще бъде изключително значимо стартиране с потенциал да постави началото на широкообхватна екосистема, която един ден да съперничи на успеха на iPhone, или да опетни завинаги наследството на Тим Кук. Apple трябва да разгледа нещата, които Google е сгрешил, и препятствията, които не успя да преодолее, и да намери различен път… или просто да се надява, че пазарът се е променил достатъчно, че същите методи сега ще бъдат по-успешни. Ето къде идва значението на времето.
Единственият най-голям проблем, пред който са изправени и двете компании, Google тогава и Apple сега, е колко различно е устройството, монтирано на лицето, от технологичните продукти, които прекарваме по-голямата част от времето си, използвайки. Въвеждането на таблети и смарт часовници по същество възпроизвежда изживяването на смартфона на по-голям или по-малък екран и не изисква промяна на парадигмата в отношенията на потребителя с устройството. Това все още беше малък светещ правоъгълник, скрит някъде около вас, който изваждахте и поглеждахте, когато изискваше внимание. Но чифт интелигентни очила или особено слушалки със смесена реалност изискват връзка с технологиите и със света около вас, което е безпрецедентно в живота на повечето потребители.
Google Glass беше обект „в твоето лице“ по повече от един начин и успя да накара потребителите си да изглеждат едновременно като хипстърски показници, луди футуристи и оруелски информатори. И това беше сравнително дискретен продукт, който поне донякъде имитира външния вид на обикновен чифт очила. Колко по-досадно ще намери минувачите устройство със смесена реалност, което покрива очите ви и голяма част от главата ви? Колко време ще мине преди потребител на Reality One да бъде открито подиграван?
Надеждата тук е, че светът е тръгнал напред и че Google Glass се смяташе за особено провокиращ, защото беше показно нов. Apple може да се възползва в това отношение от безкористната работа на Google да свикне света с интелигентните очила, които вече не изглеждат толкова космическа ера, колкото през 2013 г. Освен това, когато потребителската база на даден продукт достигне критична маса, вече не изглежда странно. Apple ще се надява да нормализира своите слушалки чрез комбинация от тежест на продажбите и маркетингово ноу-хау. Много хора смятаха, че „iPad“ е изключително лоша марка, докато всички техни приятели внезапно не го притежават.
Ключът тук и начинът да се избегнат грешките на Google ще бъде едновременно да се осигурят предимствата на AR и да се накара обществеността да разбере какви са тези предимства. Защото, както моят колега Джейсън Крос посочва, Google Glass всъщност изобщо не беше AR продукт. По-скоро това беше фантастичен хедс-ъп дисплей без възможност за взаимодействие с обекти от реалния свят. И така неговите потребители приемаха обществения срам от носенето на AR устройство, без да виждат предимствата на такъв продукт. Всичко беше болка – буквално, в някои случаи – и никаква печалба. Може би не е съвпадение, че HoloLens на Microsoft, което наистина е AR устройство, все още е силно или поне продължава.
Подозирам, че Apple няма да бъде доволна от ролята на ниша в корпоративния сектор като тази, издълбана от HoloLens, или в медицински или образователни среди, но това все още ни оставя без ясно разбиране какво ще бъде убийственото потребителско приложение на Reality One . Като се има предвид, че ще предлага и функции за виртуална реалност, една от възможностите е домашните игри, но остава подозрението, че Apple не разбира наистина пазара на игри и че VR геймърите ще имат много по-добри и вероятно по-евтини опции другаде. Това също може да даде път на Apple в метавселената, колкото и отвратителна да е тази дума дори да пишете.
Но най-обещаващият момент е следният: благодарение на многото си талантливи разработчици на приложения, Apple не е задължително да решава за какво е продуктът. Просто трябва да постави хардуера там и да види докъде ще го отведе общността. Може би ще се използва предимно за игри, може би социални или образователни, или може би потребителите ще изоставят напълно външния свят и ще намерят убежище във въображаема вселена, свободна от бедност и омраза. Ако го изградите – и го изградите правилно – те ще дойдат.
Вероятно си струва обаче да се уверите, че името на продукта не се поддава на очевидна обида.

Леярна
Ъгъл за прегледи (и визуализации).
Нашият преглед на iPhone 14 Plus (в жълто) намира страхотен телефон на a не толкова страхотна цена.
на Apple първи 3nm чип се очертава като голяма крачка напред от A16. Научете повече в нашия преглед на A17.
Тенденции: водещи истории
Обобщаваме четири надстройки на iPhone 15, които ще ви направят искам едно точно сега.
Да, Apple ще го направи „фалшиви“ увеличени снимки на iPhone 15 също – но колко далеч ще стигне?
Има нов поле за изкривяване на реалността защото Тим Кук е обречен, смята Macalope.
Ключът към оцеляването на Mac не е нов Air – това е следващия iPad Pro.
Microsoft Word за Mac е на път да получи два огромни преки пътища, които искахме от години.
Една политическа промяна може да даде на Apple отсрочка Американски антитръстов натиск.
Ябълка намалява наемането и бонусите тъй като приходите падат, но избягва съкращенията.
Мелницата на слуховете
Тим Кук отмени AR/VR слушалки възраженията на дизайнерския екип срещу стартиране през 2023 г., според нов доклад.
Смята се, че Apple тества следващо поколение Генериране на език „Bobcat“. за Siri.
The iPhone 15 Pro може да започне от повече от $1000, в първото покачване на цената на линията Pro.
Съобщава се, че междувременно iPhone 15 Ultra ще „счупи рекорда“ за най-тънките рамки.
Apple работи върху превръщането на AirPods в „инструмент за здраве“. засили слуха.
Подкаст на седмицата
Третият и вероятно последен сезон на Тед Ласо е тук, така че решихме, че това е добър момент да проверим нашите мисли за Apple TV+. Прави ли Apple достатъчно, за да се справи с конкуренцията? Това е в този епизод на Macworld Podcast!
Можете да гледате всеки епизод от Macworld Podcast в Spotify, Soundcloud, приложението Podcasts или нашия собствен сайт.
Софтуерни актуализации, грешки и проблеми
iOS 16.4 beta 4 пристигна, носейки нови емотикони и няколко подобрения.
плюс: macOS Ventura 13.3 бета 4 вече е наличен също.
И с това приключихме за тази седмица. Ако искате да получавате редовни обзори, абонирайте се за нашите бюлетини. Можете също да ни последвате в Twitter или във Facebook за обсъждане на актуални новини на Apple. Ще се видим следващата събота, насладете се на остатъка от уикенда си и останете в Appley.
Източник: www.macworld.com