Миналата седмица беше натоварена за Apple. Във вторник получихме нови чипове, Mac mini и MacBook Pro, а сряда донесе изненадващото завръщане на пълноразмерния HomePod, с подобен дизайн като оригиналния модел, както и със същата цена от $299, около две години след него беше преустановено.
И когато се заровите в него, нещата стават още по-странни. Новият HomePod не е копие на оригиналния модел, но по фини и объркващи начини, които няма да бъдат толкова забележими за всеки, който го купува. Ето пет факта за новия HomePod, които ни карат да се чешем по главите:
Apple го преработи, за да изглежда по същия начин
На пръв поглед (и втори и трети) HomePod от второ поколение изглежда идентичен с оригиналния модел. Има същото кръгло тяло, мрежеста външност и екран, но има малки разлики. От една страна, той е с 4 мм по-къс и с 200 грама по-лек. Екранът в горната част вече е леко вдлъбнат, а дисплеят е по-голям и се вижда по-лесно. „Безшевната мрежеста тъкан“ от оригиналния модел сега е „акустично прозрачна мрежеста тъкан“ и се разтяга малко повече отгоре. Има нов цвят Midnight, който много прилича на малко по-тъмен нюанс на Space Gray. Въпреки това, никоя от промените няма да направи голяма визуална разлика, освен ако не сравнявате нов и стар един до друг, така че изглежда странно, че Apple премина през проблемите да преработи HomePod по толкова малки начини.
Не можете да създадете стерео двойка с HomePod от първо поколение
Една от най-добрите характеристики на HomePod е способността му да създава стерео двойка, която „възпроизвежда всеки канал в перфектна хармония, създавайки по-широка, по-завладяваща звукова сцена от традиционните стерео високоговорители“. Това не е нова функция, но има уловка: не можете да сдвоите нов HomePod със стар. За да работи една стерео двойка, ще ви трябват два еднакви HomePods: 1-во поколение с 1-во поколение; мини с мини; 2-ро поколение с 2-ро поколение. Има логичен смисъл, тъй като двете имат различни спецификации, но със сигурност щеше да е хубаво Apple да измислят начин да накарат двете да играят добре заедно.

Леярна
Той използва чип на Apple Watch вместо такъв на iPhone
Оригиналният HomePod използва A8 процесора на Apple, който дебютира в iPhone 6 няколко години по-рано, като „мозъка зад напредналите аудио иновации“. Когато HomePod mini пристигна няколко години по-късно, Apple използва S5 чип на Apple Watch Series 5, за да „постигне голям звук от такъв компактен дизайн“. HomePod от 2-ро поколение също използва чип на Apple Watch, процесор S7 на Apple Watch Series 7, „за да предложи още по-усъвършенствано изчислително аудио“. Всичко това е добре, но е трудно да не мислим, че A12 или A13 ще осигурят малко надеждност за бъдещето.
Все още има вграден захранващ кабел
Един от най-големите недостатъци на оригиналния HomePod беше интегрираният захранващ кабел – главно защото хората естествено се опитваха да го изключат и понякога накрая съсипваха високоговорителите си. Възможно е Apple да е променила конектора, за да предотврати това, но въз основа на снимки, HomePod все още има същия постоянно свързан захранващ кабел на гърба на устройството. Преминаването към магнитен конектор като 24-инчовия iMac би било добро подобрение.

Новият HomePod може да изглежда идентичен със стария, но всъщност е малко по-различен.
Леярна
Поддържа по-бавен Wi-Fi от iPhone 6
Достатъчно странно е, че новият HomePod все още има Bluetooth 5 вместо 5.3 (както се среща на новите Mac и iPhone), но всъщност има по-бавен Wi-Fi от оригиналния модел. Според техническите спецификации първият HomePod поддържа 802.11ac, по-известен като Wi-Fi 5, докато по-новият HomePod използва Wi-Fi 4 (802.11n). Може би е твърде много да искаме Wi-Fi 6E, когато новите iPhone дори не го поддържат, но сме изненадани да видим, че новият HomePod използва Wi-Fi стандарт, стар колкото iPhone 4.
Аудио спецификациите изглеждат по-лоши
Ето най-странното нещо – въз основа на аудио спецификациите новият HomePod не е толкова добър, колкото оригиналния модел. Въпреки че със сигурност „осигурява акустика от следващо ниво“, както твърди Apple, бързо сравнение на техническите спецификации показва два по-малко високочестотни високоговорителя с клаксон (пет срещу седем) и микрофони (четири срещу шест). Разбира се, не всички високоговорители и микрофони са направени по един и същ начин и обработката на звука има голямо значение. Уверени сме, че Apple ще получи еднакъв или по-добър звук от по-малко високоговорители и микрофони, но е странно, че Apple всъщност не каза, че HomePod 2 е по-добър и още по-странно, че старият HomePod изглежда по-добър от новия на хартия .
Източник: www.macworld.com