Видяхме множество слухове и предполагаеми изтекли CAD дизайни сега, които показват, че Apple е на път да промени лявата страна на вашия iPhone. Е, ако приемем, че купувате iPhone 15 Pro. При по-високия клас iPhone, бутоните нагоре и надолу се заменят с един бутон за сила на звука, а превключвателят за заглушаване, който имахме на iPhone от самото начало, сега също ще бъде бутон.
Това очевидно ще бъдат полупроводникови бутони, които всъщност не се натискат. Точно като модулите Touch ID на iPhone SE, тракпадовете на MacBooks или виртуалните бутони на дръжките на AirPods Pro, тези бутони всъщност ще бъдат само чувствителни на допир области, свързани с Taptic Engine haptics, които имитират Усещам от щракване при натискане, въпреки че нищо никога не се движи.
Това е интересна нова разработка, любопитен малък детайл сред по-интересните нови функции, но не мога да разбера точно защо Apple може да прави това. Изглежда, че не решава никакъв проблем или не активира страхотна нова функционалност или функция, която не е възможна днес. И може дори да създаде някои нови проблеми.
Цена и издръжливост
Изкушаващо е да се мисли, че преминаването към полупроводникови бутони има за цел да направи iPhone по-издръжлив. Но бутоните не са слабото звено, което кара iPhone да се чупи – стъклото отпред и отзад е.
Apple също не изглежда да има проблем да направи iPhone толкова водоустойчив, колкото трябва да бъде с настоящия дизайн на бутоните. Със сигурност портът Lightning (или USB-C на iPhone 15 Pro) е ограничаващият фактор там, както се вижда от превъзходната водоустойчивост на Apple Watch, като същевременно разполага с бутони, които могат да се кликват.
Това също не изглежда като мярка за спестяване на разходи. Всъщност добавянето на сензор за докосване и Taptic Engine към iPhone вероятно повече от компенсира цената на настоящите традиционни бутони. И преминаването към полупроводникови бутони не изглежда така, че ще спести вътрешно пространство – сегашният механизъм на бутоните е по-малък дори от най-малкия Taptic Engine.
Разбира се, възможно е Apple да има някакво умно инженерно решение, което прави твърдотелния дизайн по-евтин или по-малък, или и двете, но е трудно да си представим, че това е така. И ако беше, бихте си помислили, че няма да е само за модела Pro. Така че защо Apple прави тази промяна?

Този бутон няма да бъде истински бутон на iPhone 15—но защо?
Доминик Томашевски / Леярна
Предимства и недостатъци
Когато Apple премина към трекпада Force Touch, имаше ясни предимства. Беше трудно да щракнете върху тракпада близо до горния ръб, където беше пантата, и Force Touch поправи това. Освен това ви позволява лесно да „щракате“ на няколко места и да прилагате различни нива на сила.
С нещо толкова просто като бутоните за сила на звука и превключвателя за заглушаване, човек се бори да мисли за сценарии, които са направени по-добри от решение Force Touch. Единичен бутон за сила на звука може да се плъзга за по-бързо регулиране на силата на звука, но това звучи като кошмар за тези, които използват калъф (каквито са повечето потребители на iPhone). Може да открие различни нива на сила, но с каква цел?
Може би Apple може да направи бързо докосване, двойно докосване, силно натискане или нещо, което задейства контроли за възпроизвеждане или достъпност или други подобни. Но това е възможно с днешните бутони – това е софтуерен проблем. Плюс това е тревожна идея, тъй като без визуална индикация, че бутонът за сила на звука прави нещо друго, когато се натисне или докосне по определен начин, той ще бъде случайно задействан от объркани потребители през цялото време (както беше 3D Touch, преди Apple да се отърве от него) .
По-лесно е да разберете защо да смените заглушителя превключвател с без звук бутон може да бъде желателно. Да, губите способността просто да погледнете отстрани на телефона си, за да потвърдите визуално дали е заглушен или не, но малкият превключвател за заглушаване често е труден за манипулиране. За тези, които използват калъф или имат проблеми с контрола на фините двигатели, един бутон ще бъде много по-лесен за манипулиране от сегашния малък превключвател. И колко от нас случайно са включили силата на звука на телефона си, когато са го извадили от джоба си? Все още не съм убеден, че трябва да бъде в твърдо състояние, но бутонът за заглушаване ще бъде подобрение.
Всичко е свързано със софтуера
Продължавам да мисля защо Apple би направила тази хардуерна промяна. Не е по-евтино, не спестява вътрешно пространство, не подобрява непременно издръжливостта или водоустойчивостта, а използваемостта е нещо като ситуация „по-добре в някои отношения, по-лошо в други“.
Но тогава си спомням Dynamic Island на iPhone 14 Pro. Преди официалното му разкриване имахме надеждни течове, че Apple ще има зона за „хапче“ в стил перфорация за Face ID сензори и „дупка“ до нея за предната камера. Имаше всякакви макети, показващи как ще изглежда.
Софтуерната страна го направи специален. „Хапчето и дупката“ беше скрито зад изцяло нов елемент, който превърна хардуерен проблем в интерфейсно решение. Тъй като хардуерът изисква много доставчици на части и производствени партньори, физическите аспекти на нов iPhone често изтичат. Софтуерът, строго контролиран в стените на Apple, винаги е изненада. Оттук и въздействието на Dynamic Island.
Надявам се, че изненада, подобна на (ако не толкова значима, колкото) Dynamic Island, е точно това, което Apple е подготвила за нас с този нов дизайн за сила на звука и заглушаване в твърдо състояние с принудително докосване. Защото ако е само чувствителен на допир и контрол на звука с възможност за плъзгане, трябва да се чудя…защо?
Източник: www.macworld.com