Във вторник Primate Labs разкриха Geekbench 6, най-новата версия на своя популярен инструмент за сравнение. Използван за измерване на производителността на CPU и GPU на Mac, iPhone, iPad и изчислителни устройства, които не са на Apple, пакетът от тестове на Geekbench 6 има актуализации, които отразяват по-добре работните натоварвания, с които днешните устройства могат да се справят.
„Много неща се промениха в света на технологиите през последните три години. Камерите на смартфоните правят по-големи и по-добри снимки. Изкуственият интелект, особено машинното обучение, е станал повсеместен в общите и мобилните приложения“, пише Джон Пуул в публикация в блога. „Броят на ядрата в компютрите и мобилните устройства продължава да нараства. И начинът, по който взаимодействаме с нашите компютри и мобилни устройства, се промени драматично – кой би предположил, че видеоконференциите внезапно ще нараснат през 2020 г.?“
За да отразява по-добре съвременните работни процеси, Geekbench 6 изпълнява нови задачи, като замъгляване на фона при видеоконференции, филтриране и коригиране на изображения за социални медии, автоматично премахване на нежелани обекти от снимки, откриване и маркиране на обекти в снимки с помощта на модели за машинно обучение и използване на скриптови езици за анализира, обработва и конвертира текст. Наборите от данни също са актуализирани с по-големи файлове и изображения с висока разделителна способност.
Както обяснява Geekbench, новите сравнителни резултати на процесора „се използват за оценка и оптимизиране на производителността на процесора и паметта, като се използват работни натоварвания, които включват компресия на данни, обработка на изображения, машинно обучение и компилиране на код.“
Новите тестове са подобни по природа на Geekbench 5, но изпълняват по-нови задачи с нови набори от данни и библиотеки, за да представят по-добре съвременните приложения. Не можете директно да сравнявате резултатите на Geekbench 5 и Geekbench 6. Многоядрената производителност, по-специално, използва нови методи за споделяне на работата между ядрата, които трябва да представят по-добре производителността на процесорите, които имат ядра с „висока производителност“ и „висока ефективност“.
Macworld използва Geekbench в нашия преглед на iPhone, iPad и Mac, а ние ще използваме Geekbench 6. Въпреки това, предишни резултати, записани с Geekbench 5, не могат да бъдат сравнени с Geekbench 6, тъй като двата използват различни тестови пакета. В краткосрочен план може да включим резултатите от Geekbench 5, за да предоставим исторически контекст за по-стари устройства, които не можем да тестваме с Geekbench 6. Трудно е да се сравняват резултатите, без да се правят задълбочени тестове, но тест на 14-инчовия MacBook Pro с 8-ядрен CPU и 14-ядрен GPU върнаха резултати от 2138 (едноядрен) и 8475 (многоядрен) срещу средно 1750 (едноядрен) и 9550 (многоядрен) с помощта на Geekbench 5. Тествахме и 14-инчовия MacBook Pro с 10-ядрен M1 Pro и 16-ядрен графичен процесор и получи Geekbench 6 socres от 2399 (единични) и 12289 (мулти), срещу Geekench 5 резултати от 1778 (единични) и 12544 (мулти).
Geekbench 6 е безплатен за лична употреба и може да бъде изтеглен от сайта на Geekbench (Mac) или App Store (iOS). Pro версията позволява на потребителите да стартират приложението от преносимо устройство за съхранение или мрежово устройство, да запазват резултатите офлайн и да автоматизират тестването и предоставя лиценз за търговска употреба. Geekbench 6 Pro е $99, но Primate Labs предлага 20 процента отстъпка ($79) до 28 февруари.
Какво означават резултатите от Geekbench?
Какво означават тези резултати на Geekbench? Какво измерва и защо трябва да ви интересува?
Geekbench преминава през набор от специфични повтарящи се тестове, които натоварват или вашия CPU, или вашия графичен процесор (GPU) по специфични начини, и превръща това в цифров резултат. Тестовете и данните, които използват, са еднакви за всяка платформа, но някои платформи може да имат хардуер, който може да ускори определени части от него (като компресиране на файлове). По-високото е по-добро, но не представлява конкретна стойност като „изминало време“ или „пиксели в секунда“. Това е изцяло синтетичен бенчмарк и резултат.
Тестове на процесора
Тестът на процесора включва неща като компресиране на файлове (компресиране и декомпресиране на 75 MB архив с 9841 файла по различни методи), генериране на упътвания между последователност от местоположения, изобразяване на 8 популярни уеб страници, изобразяване на PDF файлове, стартиране на скриптове за разработчици и машинно- учебни задачи като откриване на обекти и замъгляване на фона.
Тестът на процесора има два резултата: едноядрен, който измерва производителността при изпълнение на задачите на едно ядро на процесора, и многоядрен, който използва всички ядра на процесора. И двете са важни – производителността на много приложения е ограничена от една основна нишка, така че производителността на едноядрения процесор ще определи колко бързо работят. Но за приложения, които са добре многонишкови или за стартиране на множество приложения наведнъж, многоядреността е добра мярка за общата максимална производителност на процесора.
GPU Compute тестове
Може би си мислите, че измерването на производителността на графичния процесор (GPU) е подобно на това да знаете каква честота на кадрите можете да очаквате в 3D игри. Когато става въпрос за Geekbench, това не е непременно така. Тестовете на Geekbench го правят не измерва производителността на изобразяване на 3D графика. Вместо това, той измерва производителността на задачите „GPU Compute“ – използвайки GPU за справяне с изчислителни задачи като откриване на ръбове на изображения, прилагане на замъгляване по Гаус към 24-мегапикселова снимка, симулация на физика на частиците или откриване на лица в снимки.
Напълно възможно е един продукт да стартира 3D игри по-бързо от другия, като същевременно има по-ниски резултати в тестовете на Geekbench GPU Compute. Въпреки че GPU изчисленията и 3D графичната производителност често са свързани, справедливо е да се каже, че ако искате да измерите 3D графичната производителност, трябва да стартирате 3D графичен бенчмарк, а не GPU Compute бенчмарк като Geekbench.
Когато стартирате теста Geekbench 6 GPU Compute, можете да изберете кой API (интерфейс за програмиране на приложения – начинът, по който разработчиците говорят с хардуера), който искате да използва. На Mac можете да избирате между OpenCL и Metal. На iPhone и iPad единственият поддържан API е Metal. Вашият избор изобщо не променя тестовете, а само начина, по който приложението разговаря с хардуера. На Mac Metal е може би най-важният резултат и вероятно трябва да се сравнява с производителността на Vulkan на компютри с Windows и Android.
Ако сте технически склонни, можете да прочетете PDF бели книги, които описват тестовете подробно. Има бяла книга за тестовете на CPU и GPU Compute тестовете.
Източник: www.macworld.com