Apple почти сигурно ще започне WWDC с основна презентация, както прави всяка година. И както прави всяка година, ще представи новите си операционни системи за пускане през есента: iOS 17, iPadOS 17, macOS 14, watchOS 10 и tvOS 17.
Както също е традиция, ние ще направим списък с желания с някои от нашите най-желани функции и промени. Тъй като се говори, че тазгодишната версия включва повече поддръжка и по-малки подобрения, отколкото лъскави нови функции, ние се съсредоточихме върху неща, които искаме да видим подобрени в iOS 17 – малки настройки, които ще направят голяма разлика в начина, по който използваме телефоните си.
Apple със сигурност не идва при нас за съвет относно тези неща (и така или иначе е твърде късно да се правят големи промени), но е поучително да видим колко добре „това, което искаме“ съвпада с „какво доставя Apple“. Колкото и да си струва, Apple всъщност предостави няколко от нашите функции на iOS 16 Wishlist и ако iOS 17 ни донесе повече от промените в тазгодишния списък, ще считаме това за успех. Ето какво искаме да видим тази година:
Ревизирайте библиотеката с приложения
Представена за първи път с iOS 14, библиотеката с приложения е добра фундаментална идея: Нека вашият начален екран е претрупан само с онези приложения, които наистина използвате всеки ден, и скрийте десетките други приложения на вашия iPhone далеч от погледа.
Това е просто лош дизайн! Приложенията се пълнят автоматично в папки с категории, които не винаги съвпадат с това, което бихте очаквали. Имам две приложения за китара Fender на моя iPhone. Fender Tune е в папката Entertainment, където не й е мястото, а Fender Play е в Other. Интуитивно те принадлежат към една и съща папка, която вероятно трябва да е Creativity. Всички, които познавам, имат много примери като този.
Папките са представени от четири икони, три от които са действителни икони на приложения, които отварят приложението, когато ги докоснете, а четвъртата е група от още четири малки икони на приложения, които отварят папка. Това е модел на взаимодействие и интерфейс, който не съществува никъде другаде в iOS и iPadOS и не е интуитивен. О, и всички папки и тяхното съдържание се движат и променят, така че не можете да развиете мускулна памет.

Ябълка
Имаме няколко прости предложения. Докосването на полето за търсене в горната част на библиотеката с приложения ви дава списък по азбучен ред, който е много по-лесен и интуитивен начин за намиране на приложение. Това трябва да е изгледът по подразбиране или да може да бъде зададен като изглед по подразбиране.
Най-малкото накарайте папките в App Library да работят като папки в iOS. Не ги местете, направете ги така, че да отваряте папката, когато докоснете тях, а никога някое от приложенията вътре. И може би да включите число, показващо колко приложения има в папката.
Прекратете монопола на App Store – за всички
Скорошен доклад твърди, че Apple ще започне да отваря iPhone в iOS 17, позволявайки разпространението на приложения извън собствения App Store на Apple, използването на NFC за безконтактни плащания извън Apple Pay, браузъри, които не трябва да използват Webkit на Apple машина за изобразяване и др. Всичко е необходимо, за да се спазва новият Закон за цифровите пазари на ЕС и се очаква той да се прилага само за тези iPhone, работещи с iOS 17 в регионите, обхванати от законодателството на ЕС.
Apple трябва да продължи напред и да направи промените – каквито и да са те – глобални. Естествено, ние очакваме Apple да направи възможно най-малкото, за да бъде в съответствие със Закона за цифровите пазари и вероятно ще се сблъскаме с кръг от изслушвания и съдебни дела и такива твърдения, че Apple не е в пълно съответствие.
Все още смятам, че какъвто и ограничен допълнителен избор и свобода, които потребителите на iPhone в ЕС получават, ще бъде нещо добро и ще бъде добре за потребителите по целия свят, като цяло. Освен това, това може да е умен ход от Apple. Компанията е подложена на антитръстов контрол на няколко други пазара, включително САЩ. Може да отнеме много топлина от себе си, като предложи същото решение, което удовлетвори регулаторите на ЕС, вероятно предотвратявайки дори по-строги мерки в други региони.
Това също би направило iOS по-лесна за поддръжка и тестване като единична сплотена версия, вместо да фрагментира iOS на регионални варианти.
Подобрете Siri по голям начин (отново)
Siri определено се подобрява и получи хубав набор от подобрения в iOS 15 и iOS 16. Най-накрая получи офлайн обработка, което ускорява много нещата и подобрява поверителността. Освен това стана малко по-интелигентен и по-надежден и е много по-добър в разбирането на това, което е на екрана, и реагирането на него.
Но Siri просто не става достатъчно добър достатъчно бързо. Не минава ден, в който да не попитам моя Google Assistant нещо, на което да получа добър отговор, а след това — просто от любопитство — попитам и Siri, но Siri се проваля.
Акцентът върху новите големи езикови модели като ChatGPT премества летвата за това как очакваме да можем да общуваме с AI. Siri се нуждае от повече от просто „20 процента по-добро от миналата година!“ актуализация, той се нуждае от голям скок напред, който можете да чуете и почувствате всеки път, когато го използвате. Трябва да звучи по-добре, да работи по-добре, да прави повече и да бъде точно по-често. Трябва наистина да се чувства разговорно.
Siri даде началото на първото поколение AI за смартфони и изостана. Не би ли било страхотно, ако Siri беше първият истински AI за смартфони от „следващо поколение“?
Улеснете използването на 2FA приложения
В iOS има тази страхотна функция, която приема 2FA кодове за удостоверяване, които получавате чрез SMS, и ги прави опция за автоматично попълване точно над клавиатурата. Това ви позволява да попълните кода, без да отскачате от приложението или уебсайта, които са го поискали, и обратно.
Единственият проблем е, че това работи само с 2FA кодове от SMS или вградената функция за пароли на Apple.

Ябълка
Не препоръчваме да използвате SMS за 2FA кодове, освен ако не се налага – те не са толкова сигурни, колкото би трябвало да бъдат. Използването на вградения мениджър на пароли за генериране на кодове също не е чудесен вариант, защото наистина работи добре само на вашия iPhone – ако някога ви се наложи да влезете някъде другаде, е истинска болка да прескочите три слоя дълбоко в настройките, за да получите вашия код. А някои фирми налагат използването на определени 2FA приложения.
Ще се радваме Apple да предостави рамка за приложения за генериране на код с еднократна парола, като Authy, Google Authenticator, Microsoft Authenticator и други, така че те да могат сигурно да попълват автоматично кодове, когато бъдат поискани, точно както Messages.
Преглеждайте и записвайте разговори
Спам обажданията са извън контрол и Apple трябва да използва всеки инструмент в арсенала си, за да разреши едно от най-големите неприятности, измъчващи всеки потребител на смартфон. От известно време Google Assistant може да преглежда обаждания от непознати обаждащи се на телефони с Android. Той може да произвежда текстови преписи и записи също.
Това изглежда като нещо, което Siri трябва да може да направи. Всъщност Apple трябва да отиде крачка напред и да изгради iCloud спам услуга за обаждания. Тези приложения и услуги вече съществуват, но те изискват да настроите услуга за пренасочване на повиквания – Apple, с достъп на ниско ниво до операционната система, може да направи това лесно и безпроблемно. Точно като услугата iCloud Private Relay, това трябва да е очевидна функция за компания, която се представя като избор на смартфон за „сигурност и поверителност“.
Направете острова по-динамичен
Dynamic Island е прекрасна конвенция за интерфейс, която очакваме да видим и на четирите модела iPhone тази година. Но може и повече!
Новите известия трябва да изтичат от Dynamic Island, когато влязат, вместо просто да се плъзгат надолу от горната част на екрана, а опцията да видите колко непрочетени известия имате също би била полезна. Може би Siri може да предложи нови дейности на живо въз основа на приложенията, които използвате.

Леярна
Но най-важното е, че динамичният остров не трябва да бъде място за живеене на известия, а само там, където те се появяват за кратко, когато влязат за първи път. Използването на тази зона е ясно: то е за постоянни дейности на заден план и тостове „тук и след това изчезнали завинаги“ като удостоверяване на Face ID или свързване на AirPods.
Унифицирайте номерата на версиите
Няма основателна причина екосистемата на Apple да има фрагментирани номера на версиите, които е трудно да се следят. Повече от всякога софтуерът се актуализира в синхрон с функции, предназначени да работят заедно, така че защо имаме един номер на версия на iOS и iPadOS и tvOS, друг за watchOS и друг за macOS?
Това само ще се влоши, когато слушалките Reality бъдат пуснати и имат xrOS 1 или нещо подобно.
Просто прескочете всичко напред до 17. Или още по-добре, версия 20. Защо не? В края на краищата, Apple пропусна напълно iPhone 9, внезапно прехвърли tvOS на версия 17 и остави macOS на версия 10 за повече от десетилетие.
Помогнете да стане ясно за потребителите: най-новата версия за операционната система на всяко устройство ще има същия номер на версия. Изданията може да не се случват винаги в един и същи ден, но потребителите трябва лесно да видят, че най-новата актуализация на watchOS 20.2 ще бъде тази, която върви с iOS 20.2, която върви с macOS 20.2 и т.н.
Източник: www.macworld.com