Apple промени своя стандарт за връзка с MacBook от Thunderbolt 3 на „Thunderbolt / USB 4“ на своите обикновени MacBook M1 и M2 и „Thunderbolt 4 и USB 4“ на своите модели Pro и Max.
Какво означава това? Каква е разликата между Thunderbolt 3 и Thunderbolt 4? И тогава какво е USB 4?
Сякаш USB и Thunderbolt не могат да бъдат объркващи повече с много различни скорости (от 5Gbps до 40Gbps) и функции, възможни при използване на една и съща „USB-C“ връзка.
Успокойте се, фенове на Mac. От гледна точка на потребител на Apple, Thunderbolt 4 не е много нов или различен от Thunderbolt 3, с който е обратно съвместим.
Наистина, в своите технически спецификации на MacBook M1 и M2, Apple дори не го нарича Thunderbolt 4, изброявайки го като „Thunderbolt / USB 4“, включително Thunderbolt 3. За превъзходните модели M1 Pro и M1 Max MacBook Pro, Apple изброява портовете като пълен Thunderbolt 4 – това вероятно е, защото Pro/Max версиите на M1 могат да поддържат множество външни екрани, за разлика от ограничените обикновени MacBook M1 или M2.

Каква е разликата между Thunderbolt 3 и Thunderbolt 4?
Thunderbolt 4 е значително различен само за компютри с Windows, чиито варианти на Thunderbolt 3 често бяха ограничени по отношение на функциите – където Apple винаги предоставяше на своите потребители пълния набор от функции на Thunderbolt 3.
Thunderbolt 3 на лаптоп с Windows може да няма пълната честотна лента от 40 Gbps или може би да не поддържа множество дисплеи или захранване.
Горките потребители на компютри, трябва да ги съчувствате.
Thunderbolt 4 изисква задължително сертифициране за всички компютри, което означава, че потребителите на Windows най-накрая получават всички страхотни функции, които потребителите на Apple получиха с Thunderbolt 3. Така че Thunderbolt 4 стандартизира Thunderbolt 3 за всички компютърни потребители.
Той е обратно съвместим, но закупуването на устройства с Thunderbolt 4 също ще защити вашата настройка в бъдеще.
Така че, ако вашият Mac има „само“ Thunderbolt 3, не се притеснявайте. Просто компютрите с Windows вече могат да се присъединят към забавлението без ограничения, където в миналото производителите на компютри можеха да претендират за теоретични спецификации, но не и да предоставят най-доброто, което биха могли, като просто са „съвместими“, а не „сертифицирани“.
Трябва да се отбележи, че най-новите MacBooks със собствения M1 чип на Apple наистина имат значително ограничение: те не могат да работят с повече от един външен дисплей първоначално. Въпреки това има заобиколно решение, което позволява на M1 MacBooks да работят с повече от един външен дисплей.
Всъщност от Thunderbolt 3 се изисква да поддържа само един външен 4K монитор, докато всеки лаптоп с Thunderbolt 4 трябва да поддържа два 4K дисплея или един 8K дисплей.
Thunderbolt 4 вече гарантира, че можете да събудите компютър с разклащане на мишката или докосване на клавиатура на докинг станции Thunderbolt 4. Това не винаги е бил случаят с Thunderbolt 3. Може би това е причината Apple да не нарича конкретно своя Thunderbolt версия 4, поради ограничението на дисплея M1.
TB4 също е по-безопасна за данни технология, тъй като изисква базирана на Intel VT-d защита за директен достъп до паметта (DMA), известна също като DMA remapping.
Какво друго? Е, Thunderbolt 4 изисква PCIe (express за свързване на периферни компоненти) при 32Gbps за скорости на съхранение до 3000MBps, което е двойно повече от минималните изисквания на Thunderbolt 3, въпреки че последните MacBook на Apple вече имаха това. Някои от ранните Thunderbolt 3 MacBooks имаха по-малка налична честотна лента на десните Thunderbolt портове. По-бързият PCIe е важен, ако често прехвърляте много големи файлове между устройства за съхранение.
Тук говорим за частта от общата честотна лента на Thunderbolt, разпределена за пренос на данни PCI Express. С Thunderbolt 4 сте сигурни, че разполагате с всичките четири ленти на PCI Express, така че PCIe може да консумира до 32Gbps от общата честотна лента на Thunderbolt от 40Gbps. С Thunderbolt 3, в зависимост от производителя и модела на вашия лаптоп, някои реализации предлагат само 16 Gbps PCIe честотна лента.
Други предимства на Thunderbolt 4 включват, че хъбовете и доковете вече могат да имат повече от два Thunderbolt порта (до четири) и че TB4 кабелите могат да бъдат с дължина до 2 метра и все още да поддържат честотна лента от 40 Gbps. Преди това пасивните TB3 кабели трябваше да бъдат 0,7 m или по-малко, за да се справят с пълна честотна лента.
Thunderbolt 4 и USB4 е много по-вероятно да поддържат най-новия стандарт USB PD 3.1, който позволява максимално зареждане от 240 W в сравнение с USB PD 3.0 и 100 W на Thunderbolt 3. Не забравяйте, че имате нужда от правилния тип кабел за по-високи скорости на зареждане: прочетете нашия преглед на най-добрите кабели Thunderbolt 4.
Но има само още едно нещо за Thunderbolt 4, което е малко специално…

Какво е хъбинг Thunderbolt 4?
Thunderbolt 4 в известен смисъл е само софтуерна надстройка за потребителите на Mac. Нуждаете се поне от операционната система Big Sur на Apple (macOS 11), за да получите новата й функционалност за концентриране.
Hubbing елиминира рисковете от последователното свързване на Thunderbolt устройства.
Винаги сте били в състояние да свържете няколко Thunderbolt устройства, но в потенциално дълга верига, което означава, че ако премахнете някое от тях (с изключение на последното във веригата), всички останали стават неизползваеми, докато веригата не бъде възстановена.
Сега, с Thunderbolt hubbing, можете да имате до четири Thunderbolt порта в хъб или докинг станция – всеки отделен „клон“, който може да бъде изключен, без да се засягат други Thunderbolt устройства, свързани в другите портове.
До шест устройства с Thunderbolt 4 могат да бъдат интелигентно последователно свързани.
Thunderbolt 4 докове
Тествахме най-добрите хъбове и докинг станции Thunderbolt 4, както и най-добрите докинг станции Thunderbolt и USB-C.
TB4 хъбовете обикновено разполагат с четири 40Gbps Thunderbolt 4 порта (един нагоре за свързване към компютъра и три надолу по веригата към външни устройства). Докинг станциите понякога разменят един или два низходящи TB4 порта за по-традиционни конектори за дисплей (като HDMI и DisplayPort).
Можете да научите повече за най-пълнофункционалния хъб, който сме тествали, в нашия преглед на Caldigit Thunderbolt 4 Element Hub. Този хъб разполага с четири Thunderbolt 4 и четири 10Gbps USB-A порта.

Каква е разликата между USB4 и Thunderbolt 4?
Intel не искаше да има объркващ USB 4.1, 4.2 и т.н., така че задръсти 4 точно до USB. Apple игнорира това и настоява, по свой начин, подобен на Apple, да го нарече „USB 4“.
И двата използват един и същ конектор тип USB-C, също като Thunderbolt 3.
Thunderbolt 4 е базиран на същия основен протокол като USB4 – двата са тясно свързани, като всички устройства с Thunderbolt 4 поддържат USB4. Ако някой има USB4 лаптоп, може да използва TB4 устройство и обратното.
Всъщност, Thunderbolt 4 е USB4 с всичките му добавки.
Не всички USB4 устройства обаче ще бъдат толкова мощни, колкото напълно сертифицирания Thunderbolt 4.
Точно като версията на Apple на Thunderbolt 3, Thunderbolt 4 винаги ще има пълна честотна лента от 40 Gbps.
USB4 обаче започва от 20Gbps, но може да достигне и 40Gbps на Thunderbolt 4. Внимавайте за USB 20 или USB 40 в продуктовия маркетинг.
USB4 порт може да поддържа само един дисплей. Thunderbolt 4 може да поддържа два 4K дисплея.
Хубавото на USB4 е, че това ще означава, че производителите могат да пуснат по-мощни хъбове и докове, които не са Thunderbolt, на по-ниска цена.
Въпреки това, тъй като продуктите Thunderbolt са сертифицирани, това означава, че те са с най-висок стандарт. USB4 устройствата не трябва да бъдат сертифицирани и така в крайна сметка ще видим много USB4 устройства да наводнят пазара с различна степен на качество, както виждаме с USB-C хъбовете днес.
Източник: www.macworld.com