Беше само преди няколко години, когато ви разказахме за предстоящата тогава безжична технология, наречена Wi-Fi 6. По онова време това, което някога беше известно като 802.11ax, отсега нататък получи много по-удобно за потребителя име, а предишните объркани Стандартите за Wi-Fi получиха подобни имена: 802.11ac стана Wi-Fi 5, 802.11n стана Wi-Fi 4 и т.н.
И сега имаме още по-ново име, Wi-Fi 6E. Накратко, това е актуализирана версия на Wi-Fi 6, която включва достъп до новата честотна лента от 6GHz. Но въпреки че не въвежда нови функции през Wi-Fi 6, тази нова честотна лента може да бъде голяма работа и ще окаже голямо влияние върху бъдещето на безжичните мрежи. Wi-Fi 6E вече започва да се появява в продуктите на Apple; все още го няма в нито един iPhone, но ще го намерите в най-новите iPad Pro, Mac mini и 14-инчовите и 16-инчовите MacBook Pro. Вероятно ще го намерим в повече продукти на Apple, пуснати през 2023 г., включително iPhone 15.
Какво става с това Е?
Трудно е да се повярва, но Wi-Fi стандартът използва едни и същи части от честотните ленти 2,4GHz и 5GHz повече от 20 години! Wi-Fi 6 е само най-новият опит да се използва по-усъвършенствана обработка, за да се изтръгне повече честотна лента и да се направи по-надежден.
През април 2020 г. FCC предприе дългоочакваната стъпка да предложи до 1200MHz нов нелицензиран спектър в диапазона 6GHz, повече спектър за Wi-Fi, отколкото някога сме получавали наведнъж. Wi-Fi 6E е просто първият Wi-Fi стандарт, който поддържа тези нови радиочестоти. Не получи ново име, защото всъщност не е нова технология – стандартите за кодиране и размерът на блока и функциите за сигурност и всички други неща са абсолютно същите като Wi-Fi 6.
Ето защо не се нарича Wi-Fi 7 (иначе известен като 802.11be), който все още е преди няколко години. Тъй като все още е Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E все още е класифициран като 802.11ax, но са поставили „E“ там, така че хората да знаят кои продукти могат да използват новия 6GHz спектър.
Повече спектър означава повече честотна лента
Позволете ни да влезем технически за момент: 1200MHz от новия спектър в диапазона от 6GHz е разделен на четиринадесет 80MHz канала и седем 160MHz канала (те се припокриват). Wi-Fi 6E рутерите могат да използват тези нови канали в допълнение към вече наличните за тях 2,4GHz и 5GHz канали, което означава, че могат да прехвърлят много повече данни наведнъж.

Колко честотна лента? Е, това ще зависи от рутера и устройството и какви функции поддържат, но ние говорим за мулти-гигабит скорости във високия край. Wi-Fi 6E настройва Wi-Fi, за да поддържа бъдещи интернет връзки със скорости, които са в момента начин по-бързо от интернет, влизащ в почти всеки дом днес.
Технически най-горната теоретична граница на Wi-Fi 6E е същата, каквато бихте получили на 5 GHz лента на Wi-Fi 6 (9,6 Gbps), но е много по-вероятно един ден действително да тествате тези граници с големия просторен 6GHz спектър.
Wi-Fi 6E също използва повече антени. С Wi-Fi 6 на iPhone 13, Apple използва 2×2 MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), което е конфигурация с две антени с две приемни антени. Wi-Fi 6E може да удвои тази възможност до 4X4, което ще увеличи честотната лента и скоростта на изтегляне. Много от първите Wi-Fi 6E продукти на Apple имат 2×2 MIMO конфигурации.
По-малко смущения означава по-добра надеждност
Другото голямо предимство на Wi-Fi 6E е, че няма нищо друго в този честотен диапазон, което да му се конкурира. Докато спектърите от 2,5 GHz и 5 GHz на Wi-Fi 6 трябва да се борят с много стари Wi-Fi мрежи, микровълнови печки, каквото и да е, Wi-Fi 6E се радва на куп големи, широки, предимно празни канали. Има и други технологии, излъчващи в честотния диапазон от 6GHz, но с толкова много големи канали, с които да работите, автоматизираният контрол на честотата трябва лесно да се погрижи за това.
По-високите честоти обикновено означават и по-ниска латентност, така че вашият Wi-Fi може да се доближи до отзивчивостта на кабелна мрежа. Разбира се, има недостатък: по-високите честоти също не достигат толкова далече или през стените толкова лесно, така че Wi-Fi 6E не предлага непременно подобрения в обхвата спрямо обикновения Wi-Fi 6.
Трябва ли да купите Wi-Fi 6E рутер?
За да получите пълните предимства на Wi-Fi 6E, ще ви трябва Wi-Fi 6E рутер, който се предлага от компании като Google, Linksys и Netgear. Разбира се, те са много нови и доста скъпи и ще помогнат само ако устройствата, които свързвате към тях, също поддържат Wi-Fi 6E. iPhone 15 вероятно ще бъде в този списък, но ако имате нужда от нов iPhone преди това, не си струва да чакате, особено след като ще ви е необходима изцяло нова настройка за домашен интернет, за да се насладите на по-високите скорости.
Въпреки това, ако сте на пазара за нов рутер, препоръчваме ви да разгледате опциите за Wi-Fi 6E. Wi-Fi 6 е страхотен и се поддържа широко във всички продукти на Apple, но Wi-Fi 6E е още по-добър и последното нещо, което искате, когато инвестирате в нова Wi-Fi система, е угризението на купувача.
Източник: www.macworld.com